Drewniany stół – sosnowy, dębowy, bukowy, a może jeszcze inny? Jeśli chodzi o drewno na stoły, wybór jest ogromny, a decyzja stanie w Twojej jadalni na wiele lat! Pomożemy Ci ją podjąć. Poznaj zalety i wady różnych wariantów drewna na stół, zdecyduj, który będzie najbardziej odpowiedni dla Twoich potrzeb i ciesz się pięknym meblem!
Stoły sosnowe do jadalni i nie tylko – co je cechuje?
Drewno sosnowe na stół cechuje jasna, lekko żółta barwa, widoczność słojów i wizualna lekkość. To niezwykle wdzięczny surowiec. Meble z tego drewna są niezbyt ciężkie, łatwe w konserwacji oraz miękkie. Uderzenie biodrem o kant sosnowego stołu nie jest oczywiście przyjemne, ale zostawi mniejszego siniaka niż spotkanie z dębiną.
Sosna jest najpopularniejszym drzewem rosnącym w Polsce, w dodatku bardzo łatwym w obróbce. To przekłada sie na jej niska cenę – to najtańsza opcja z drewnianych mebli. Cechuje ją świetna wytrzymałość, sprężystość oraz możliwość zaszalenia z designem.
To niezwykle uniwersalne drewno na stoły. Nadaje się nie tylko na ,,poważny” stół do jadalni, ale także biurko czy lekki stolik do altanki. Przy regularnym olejowaniu na lata zachowuje piękny wygląd. Gdy przyjdzie na niego pora, nadaje się do recyklingu, można go także bardzo łatwo odnowić dzięki lakierom i farbom.
Stół sosnowy sprawdzi się jako element jadalni, którą rzadko wypełniają goście. Masz specjalny pokój na Wigilię, śniadanie wielkanocne i rodzinne imprezy? Elektrostatyczne właściwości drewna sosnowego zapewniają nieprędkie pokrycie mebla kurzem.
Stół sosnowy to opcja estetyczna, ekologiczna, praktyczna i tania. Dla wielu osób to po prostu idealne rozwiązanie, po które warto sięgnąć domyślnie, jeżeli nie jesteś zagorzałym miłośnikiem konkretnego drzewa. Nie wiesz jaki stół drewniany wybrać? Postaw na sosnowy – nie rozczarowuje!
Jakie drewno na stoły? Fenomenalna dębina!
Nie ma bardziej osławionego drewna niż to dębowe. Nic dziwnego – dębina to jeden z najtrwalszych surowców, wykorzystywanych nawet do budowy statków. Posiadanie dębowego stołu to synonim aranżacyjnego luksusu.
Stoły z drewna dębowego w miarę upływu lat… pięknieją. Im starszy mebel, tym większa głębia koloru. Niesamowita wytrzymałość gwarantuje, że jego urokiem będą cieszyły się nawet Twoje wnuki. Powierzchnię zdobią wyraziste sęki i słoje, a ciepła barwa sprawia, że ciężko oderwać oczy od takiego wyjątkowego mebla.
Na rynku dostaniesz różne rodzaje dębiny – najpopularniejszy jest dąb czerwony. Bardziej luksusowy, trudniejszy do znalezienia i oczywiście droższy wariant to dąb biały. Zależnie od gatunku, mebel będzie oczywiście miał całkiem inny kolor. Wybierając kieruj się gustem estetycznym.
Dębowy stół dzielnie znosi narażenie na uszkodzenia, nie zbiera rys i po prostu jest trwałe jak… dąb.
Są dwa minusy drewna dębowego – cena i waga. To bardzo drogie stoły drewniane, chociaż z pewnością warte swojej ceny. Zdajemy sobie jednak sprawę, że najwyższa jakość nie każdemu jest potrzebna, szczególnie jeśli trzeba za nią zapłacić nawet kilka tysięcy. Stół ma być przede wszystkim funkcjonalny, a niekoniecznie stanowić dzieło sztuki samo w sobie.
Dębina jest też bardzo ciężka. Z masywnym stołem nie poradzą sobie dwie osoby, a jego transport nie należy do najłatwiejszych. Z tego powodu dębowe meble – nie tylko stoły – wybiera się raczej idąc już ,,na swoje”, a nie do wynajmowanego na pewien czas mieszkania.
Stół z drewna dębowego to coś dla koneserów, którzy ponad wszystko cenią jakość. Taki mebel nigdy się nie znudzi i niezmiennie będzie robił wrażenie na każdym z Twoich gości.
Drewno na stoły – co oferuje buk?
Buk walczy z dębem o miano ,,króla mebli drewnianych”. Jest podatniejszy na obróbkę, więc bukowe stoły dostaniesz w o wiele bardziej fantazyjnych wariantach designerskich. Gięte nóżki, zaokrąglone oparcia, nieregularna, stylizowana faktura? Tego raczej nie zrobi się z dębiny.
Z tego samego powodu buk ma więcej zastosowań przemysłowych. W kontekście wyboru stołu, powinno Cię interesować, że jest bardzo trwały, odporny na ścieranie i uszkodzenia, a przy tym tańszy od dębiny.
Barwa bukowego drewna jest jaśniejsza, z reguły pozbawiona wyrazistych wzorów od Matki Natury. Doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach w stylu skandynawskim, prowansalskim, czy japandi – tych aranżacjach, które lubią delikatne akcenty, a prostota jest ich największą ozdobą.
Jakie drewno na stół? Zalety jesionu
Jesion to kolejne twarde drewno, którym będziesz się cieszył przez dziesięciolecia. Jest jeszcze wytrzymalsze niż dębina, a równocześnie tańsze. To wprost doskonała alternatywa pod względem praktycznym. Co jednak z estetyką?
Barwa jesionu zależy od wielu czynników. Dostaniesz zarówno stoły jasnożółte, jak i podchodzące pod brąz. Natura przyozdobiła jesion wyrazistymi słojami, rozłożonymi harmonijnie na całej strukturze drzewa.
Chcesz supertrwałego, pięknego mebla, ale dębina nie odpowiada Ci pod względem cenowym lub wizualnym? Koniecznie przejrzyj jesionowe stoły. Bardzo możliwe, że to właśnie ich szukasz!
Stoły drewniane z orzecha – czy to dobry wybór?
Drewno orzechowe ustępuje trwałością bukowi, dębowi i jesionowi. Ceni się je jednak ze względu na niezwykłą estetykę. Głębia koloru, stonowane przejścia słojów, zróżnicowanie barw (od najjaśniejszych po wręcz czarną) – taki stół rzuca się w oczy od wejścia.
Warto zdecydować się na stół z orzecha włoskiego lub mniej popularnej odmiany amerykańskiej, jeżeli po prostu podoba Ci się ich wygląd. Będziesz musiał przyłożyć się do konserwacji oraz uważać przy używaniu takiego stołu, ale ładunek naturalnego uroku surowca bez wątpienia Ci to zrekompensuje.
Drewno orzechowe dość łatwo się obrabia. Bez trudu znajdziesz stoły drewniane okrągłe z orzecha o niezwykłej formie, uderzającej swoim artyzmem.
Wyjątkowe drewno na stoły – wiśnia, mahoń i heban
Wiśnia i mahoń to kolejne obok orzecha surowce, które warto wybrać z uwagi na ich niebanalną estetykę.
Intensywna barwa wiśni – ,,zaczerwieniony” brąz sprawia, że żadne inne dekoracje nie są już potrzebne. Wiśnia doskonale zagra z klasycznymi, ciężkimi meblami w ciemnych barwach, więc warto ją rozważyć nie tylko na stół do jadalni, ale też ławę do pokoju dziennego.
Mahoń, w przeciwieństwie do wiśni, należy do drewna egzotycznego. Jego barwę można określić jako ,,rudy brąz”. Dobrze znosi kaprysy pogody, stąd nie ma przeszkód, by stosować go w meblach ustawianych na zewnątrz.
Heban – wbrew temu czego nauczył nas Disney – wcale nie musi być idealnie czarny. To zbiorcza nazwa na wiele gatunków egzotycznych drzew. Większość faktycznie ma ciemną barwę, ale znajdziemy wśród nich także odmiany jasne. Co decyduje? Twój gust, portfel oraz zamiłowanie do egzotyki.
Jeśli chodzi o wiśnię, mahoń i heban, decyduje właśnie indywidualna preferencja. Meble z tych surowców za każdym razem cechuje niebanalność. Trwałość zawsze zadowala, chociaż schodzi na dużo dalszy plan, niż decydując między klasycznymi gatunkami drewna.
Stoły drewniane – czym jest teak?
Teak to gatunek drzewa egzotycznego występujący w lasach monsunowych. Stoły tekowe są doskonałym wyborem na zewnątrz. Znoszą ciężkie warunki atmosferyczne lepiej niż jakiekolwiek inne drewno na meble.
Stoły tekowe są drogie, ale niezniszczalne. Jeżeli ogrodowe przyjęcia są ważną częścią Twojego domowego życia, będzie bardzo uzasadniona inwestycją.
Nic nie stoi na przeszkodzie, jeżeli z zamiłowania do egzotycznych akcentów postawisz go w zwykłej jadalni – dzięki niemu przestanie być zwykła! Ulokowanie stołu zależy od Ciebie – teakowi jest naprawdę wszystko jedno.
Co łączy drewno na stoły?
Drewniane stoły mają jedną wspólną cechę – nigdy nie zawodzą. Mogą różnić się dokładnym stopniem trwałości, estetyką, podatnością na obróbkę i pochodzeniem surowca, ale za każdym razem zwalają z nóg swoim nieokiełznanym urokiem.
Kupując stół drewniany główną rolę grają tak naprawdę gusta estetyczne. Podoba Ci się sosna? O ile nie jesteś kowalem pracującym na stole, jej trwałość Cię zadowoli. Lubisz powiew egzotyki, wyrazistość wzorów i cenisz jakość ponad wszystko? Bez wahania wybierz mahoniowe drewno na stoły nawet do przydomowej altany.
Najbardzej ekonomiczną opcja na drewniane meble są stoły z drewna sosnowego. Jesion godnie zastępuje drogą dębinę, buk zachwyca jasną barwą, wiśnia zdobi jadalnię jak dzieło sztuki, a teak niewzruszenie opiera się gradobiciom. Drewno na stoły to surowiec, który zachwyca niezależnie od gatunku – kieruj się głównie swoim gustem estetycznym. O resztę walorów zadbała Matka Natura.