Marzysz, by w Twoim domu stanęły meble z drewna sosnowego? To doskonały wybór! Co powinieneś wiedzieć o tym surowcu i meblach z niego wykonanych? Przeczytaj nawet jeśli zakupy już za Tobą – znajdziesz tu kilka przydatnych informacji na temat obchodzenia się z sosnowym wyposażeniem!
Meble z drewna sosnowego – ile kosztują?
Meble sosnowe, w zależności od wielkości i zaawansowania designu, dostaniesz już nawet za kilkaset złotych. Ich cena jest nieporównywalnie niższa niż ukochanej przez wszystkich dębiny.
Niski koszt mebli sosnowych wynika głównie z dostępności surowca. Sosna jest drzewem najpopularniejszym w Polsce. Skoro łatwo je pozyskać, siłą rzeczy meble nie będą uderzały w budżet tak jak mniej popularne gatunki drzew.
Drugim czynnikiem stojącym za względną taniością mebli sosnowych jest łatwość obróbki. Taki sprzęt łatwo wykonać, a gdy spadają koszty robocizny, spada też koszt finalny. Chcesz mieć meble z litego drewna, ale słyszałeś, że to ogromny luksus? Sosna pozytywnie Cię zaskoczy.
Czym sosna na meble różni się od innych surowców?
Jeśli chodzi o meble drewniane, sosna jest nie tylko tańsza od cięższych surowców, ale też miękka. Właśnie względna miękkość stoi za łatwością obróbki. Dzięki temu meble z drewna sosnowego dostaniesz w o wiele ciekawszej formie, niż na przykład dębowe, będące zwykle prostymi ,,klocami”.
Zaokrąglone rogi, żłobienia, gięte nóżki? Bez problemu dostaniesz na rynku wyjątkowe sosnowe wyposażenie. Nie brakuje także producentów oferujących możliwość personalizacji mebli.
Miękka struktura przekłada się także na zmniejszoną bolesność przy uderzeniu. Chcesz mieć komodę przy drzwiach sypialni, a wstając w nocy niechętnie zapalasz lampkę? Sosna rozbudzi Cię delikatniej niż świerk…
Czy meble sosnowe są wytrzymałe?
Sosna nie jest raczej drzewem, które kojarzymy z niewiarygodną odpornością na czas i warunki środowiskowe… Niesłusznie! Samo drzewo znosi nawet najtrudniejsze kaprysy atmosfery, a surowiec nieprędko się poddaje w starciu z domową codziennością. Sosna jest dobrym wyborem nie tylko na stół czy biurko, ale też regał na książki lub komodę pod telewizor.
Meble sosnowe nie będą tak wytrzymałe jak dębina, jesion czy świerk, ale i tak solidność należy do ich niekwestionowanych zalet. Mimo trwałości, pozostają one stosunkowo lekkie. Nawet jeżeli w najbliższym czasie planujesz przeprowadzkę, nie musisz wstrzymywać się z zakupem. Podczas transportu nie ucierpi ani sprzęt, ani wnętrze pojazdu, ani Twoje stawy!
Do jakiej aranżacji pasują meble z drewna sosnowego?
Drewniane meble z sosny i innych gatunków doskonale odnajdują się w każdym stylu aranżacyjnym. Uzupełnią wystrój rustykalny, wprowadzą trochę ciepła do loftowej przestrzeni, a wnętrze klasyczne polubi ich… klasyczny urok.
Proste meble sosnowe pomogą uspokoić chaos w pomieszczeniach pełnych bibelotów. Z kolei bardziej dekoracyjne modele posłuża za ozdobę samą w sobie. Meble z sosny, w naturalnych barwach, epatujące pięknem lasu, najlepiej odnajdą się we wnętrzach odpowiadających trendom eko, ale bez obaw – możesz wkomponować je dosłownie wszędzie.
Meble drewniane – sosnowe i nie tylko – są modne zawsze. Jeśli się w nie zaopatrzysz, Twój dom pozostanie trendy, nawet jeżeli szerokim łukiem omijasz czasopisma o wystroju wnętrz! Tak to już jest – naturalny urok wyposażenia zawsze zostanie doceniony.
Będziesz chciał zmienić aranżację wnętrza? Meble z drewna sosnowego bez kłopotu się do niej dostosowują. W razie potrzeby zawsze możesz sięgnąć po farby, barwione oleje czy papier ścierny do wykonania niezwykle estetycznych przecierań. Ten surowiec cechuje uniwersalność!
Dla kogo meble z drewna sosnowego będą najlepszym wyborem?
Meble drewniane sosnowe to jedna z najlepszych możliwości dla alergików. Powód jest prosty – właściwości elektrostatyczne tego gatunku drewna sprawiają, że meble nie przyciągają kurzu. Warto umieścić je w sypialni osoby nietolerującej kurzu, aby zwiększyć komfort snu i przebywania w pokoju. Sosnowe łóżko? Zdecydowanie tak!
Meble sosnowe zachwycają każdego miłośnika zdrowego stylu życia. Duża w tym zasługa czystego ,,leśnego” designu, ale nie bez znaczenia jest także sposób wytwarzania takich mebli. Nie używa się przy nich szkodliwych barwników, których pełno w tanich, codziennych meblach. Sosnowe biurko dla dziecka pozostanie obojętne organizmowi nawet przy bardzo długim przesiadywaniu.
Sosnę pokochają także osoby, które chcą być eko, a w mieście brakuje im uroku natury. Zaproszenie sosny pod swój dach pomoże stworzyć kąt do oderwania się od zgiełku metropolii. Użycie naturalnego surowca, kory dzięki swej solidności nie wyląduje na śmietniku, to z kolei bardzo ekologiczny pomysł.
Bądźmy szczerzy – meble sosnowe nadają się dla każdego. Piękne, tanie, zdrowe, idealne!
Jak pielęgnować meble z sosny?
Meble z drewna sosnowego potrzebują nieco troski! By zachowały swój urok, dbaj o regularną impregnację. Olej zadba o to, żeby wyposażenie niełatwo sie brudziło i nie chłonęło wilgoci. Olejowanie przeprowadza się, zależnie od intensywności użytkowania mebla, co 1-4 miesięcy. To bardzo prosty proces, wymagający tylko szmatki i wolnej chwili.
Meble sosnowe są miękkie – to ich zaleta przy obróbce i… uderzeniu o komodę małym palcem stopy. Niestety, w związku z tym nietrudno o ich zarysowanie. Wystarczy jednak po prostu uważać, a w razie uszkodzeń odnowić mebel prostymi zabiegami.
Podobnie jak inne gatunki drewna, sosnowe meble nie lubią gorąca i wody. Postawienie na niezabezpieczonym blacie garnka czy trzymanie przez kilka godzin wilgotnego kubka spowoduje powstanie nieestetycznych śladów. Na stole trzeba używać podkładek oraz szybko ścierać wilgotne plamy. Krzeseł zaś lepiej nie lokować przy kaloryferze, bo na dłuższa metę zaszkodzi im wysoka temperatura.
Sosna świetnie współpracuje z kreatywnymi duszami – jeżeli meble stracą swój urok przez nieroztropne użytkowanie, bez problemu je odnowisz. W myśl zasady ,,lepiej zapobiegać niż leczyć”, dbaj jednak o olejowanie i codzienne obchodzenie się ze sprzętem.
Meble z drewna sosnowego to uniwersalne, praktyczne, tanie rozwiązanie, które posłuży Ci przez wiele lat. Do zachowania go w doskonałej kondycji potrzeba tylko trochę uwagi oraz… oleju! Nie obawiaj się o zmiany trendów aranżacyjnych. Meble drewniane były, są i będą w nich zawsze.