Meble drewniane

Meble ogrodowe drewniane – czy to dobry pomysł?

meble ogrodowe drewniane

Ogród to miejsce, w którym chętnie spędzamy czas. Na co dzień dbamy, by wszystko było w nim w należytym porządku i rosło zgodnie z planem. Dlatego kosiarka czy kosa spalinowa ręczna do pielęgnacji trawnika są w nim niezbędne.

By jednak po wszystkich pracach pielęgnacyjnych cieszyć się relaksem wśród zieleni, potrzebne są również odpowiednie meble ogrodowe. Na rynku znajdziemy bogatą kolekcję krzeseł i stołów przeznaczonych na zewnątrz. Wśród nich są zestawy z elementami z plastiku, metalu czy wikliny. Jedną z najbardziej klasycznych opcji są jednak meble do ogrodu z drewna.

Czy takie rozwiązanie jest dobrym pomysłem? Jakie są największe zalety takich zestawów? Odpowiadamy na te pytania.

Meble ogrodowe drewniane – zalety i zagrożenia

Drewniane meble wypoczynkowe do ogrodu to tradycyjne rozwiązanie. W końcu meble z drewna są obecne w naszych domach od stuleci. Nic dziwnego – w końcu mają wiele atutów. Odpowiednio pielęgnowane meble z drewna są bardzo wytrzymałe i mogą służyć przez wiele lat.

Krzesła i stoły z drewna sosnowego czy dębowego są przy tym niezwykle uniwersalnym elementem aranżacji. Sprawdzą się zarówno w klasycznych, nieco tajemniczych ogrodach, jak i w nowocześnie urządzonych przestrzeniach wokół domu. Sprawdzą się tarasie czy werandzie, ale i bezpośrednio na trawie, w otoczeniu krzewów ogrodowych. O tym, jakie krzewy warto wybrać, dowiesz się z artykułu na https://domy-gdynia.pl/krzewy-kwitnace-do-ogrodu-na-jakie-warto-postawic.

Meble ogrodowe drewniane zawsze są “na czasie”. To dekoracja ogrodu, która nigdy nie wyjdzie z mody. W dodatku zawsze można zmienić ich kolor. Każdy rodzaj drewna ma unikatową barwę, ale wystarczy odrobina farby, by je przemalować i odmienić ich wygląd. Latem docenimy również to, że meble ogrodowe z drewna nie będą się przesadnie nagrzewać – można będzie na nich usiąść nawet w czasie upalnego dnia.

Meble do ogrodu z drewna – potencjalne problemy

Meble ogrodowe z drewna mają jednak również minusy. Pierwszym jest fakt, że choćby krzesła wykonane z tego materiału będą dość ciężkie, przez co trudniej będzie je przesuwać. Drugi problem to konieczność regularnej konserwacji. Meble ogrodowe drewniane nie najlepiej znoszą bowiem zmiany pogody, chłoną wilgoć.

Jakie meble ogrodowe z drewna wybrać?

Przy wyborze drewnianych mebli ogrodowych zwróćmy uwagę na kilka parametrów. Jeśli interesują nas meble lekkie, najlepiej będzie sięgnąć po krzesła i stoły z drewna sosnowego. Lekka jest również jodła, ale bardzo rzadko wykorzystuje się ją do produkcji mebli.

Najbardziej szacownie wyglądają z kolei meble ogrodowe z dębu. W tym przypadku mamy do czynienia z ciężkimi przedmiotami, ale za to wraz z wiekiem będą szlachetnieć. To bardzo cenione drzewo na stoły drewniane i krzesła. Jeżeli natomiast szukamy mebli drewnianych najbardziej odpornych na zmienne warunki atmosferyczne, najlepiej postawić na bardziej egzotyczne gatunki – meble z eukaliptusa czy teku.

Jak dbać o drewniane meble ogrodowe?

O każde meble do ogrodu z drewna trzeba jednak odpowiednio zadbać. Inaczej wilgoć sprawi, że zaczną się odkształcać. Konieczne jest ich zaimpregnowanie, a także pokrycie wodoodpornym lakierem. Takie prace należy powtarzać co rok, przed rozpoczęciem sezonu. Przyda się również wyszlifowanie ewentualnych pęknięć i nierówności – oczywiście jeszcze przed malowaniem. W przypadku stołu przydatne będzie również olejowanie.

Jak zabezpieczyć drewniane meble ogrodowe na zimę?

Meble ogrodowe drewniane nie mogą oczywiście pozostać na zimę na zewnątrz. Po sezonie należy je wysuszyć, a potem umieścić w jakimś pomieszczeniu. Najlepiej takim, w którym nie będą zagrażać im mrozy.

Jeśli nie ma takiej możliwości, należy przynajmniej umieścić drewniane meble pod dachem. Co dość istotne, powinny mieć zapewniony dostęp powietrza – owijanie ich kocami czy plastikiem odpada.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *