Bez kategorii

Jaka piła do cięcia drewna sprawdzi się najlepiej?

piła do cięcia drewna

Drewno pozostaje jednym z najważniejszych materiałów do produkcji mebli, podłóg czy płyt. Nadal bardzo często wykorzystujemy je również jako opał. Jeśli i Ty regularnie korzystasz z drewna, nie dasz sobie rady bez piły. Szczególnie funkcjonalne są piły łańcuchowe. Przydają się do wycinki drewna i jego późniejszej obróbki. Sprawdź, czym powinna wyróżniać się dobra piła do cięcia drewna.

Piła do cięcia drewna – najważniejsze cechy

Obsługa piły łańcuchowej nie jest szczególnie skomplikowana. Praca będzie jednak zdecydowanie łatwiejsza, jeśli dobierzesz sprzęt odpowiednio do swoich zadań i oczekiwań.

Zasilanie piły

W pierwszej kolejności wybierz rodzaj silnika, jaki będzie posiadać Twoja piła do cięcia drewna. Zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem są urządzenia spalinowe. Cechują się największą mocą i są w pełni niezależne. Równie dobrze możesz z nich korzystać do przecinania polan przed domem, jak i pracy w ogrodzie czy w lesie.

Piły spalinowe są również zdecydowanie najbardziej wytrzymałe. To solidne konstrukcje, które powinny Ci służyć przez lata. Minusem ich napędu jest hałas i spaliny, a także waga większa niż u konkurencyjnych urządzeń.

Pilarki elektryczne nadają się przede wszystkim do lżejszych prac i przecinania niewielkich kawałków drewna. Problemem jest również ich ograniczona mobilność. Niezbyt popularne są piły akumulatorowe. Taki typ zasilania częściej stosuje się w urządzeniach na wysięgniku, którymi obcina się jednak głównie gałęzie.

Moc piły

To parametr, który ma bardzo duży wpływ na możliwości urządzenia. Piła do cięcia drewna używana w przydomowych warunkach nie musi być przesadnie mocna. Wystarczy silnik o mocy 2-3,5 KM. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku twardego drewna z drzew liściastych – na przykład grabu czy dębu – warto wybrać nieco mocniejsze modele.

Większa moc silnika będzie również potrzebna do wycinki drzew, zwłaszcza o szerokim pniu. Wtedy szukaj modeli z mocą w okolicach 5 KM.

piła do cięcia drewna w czasie wycinki
Piła do wycinki drzew powinna mieć długą prowadnicę

Długość prowadnicy

Jeśli piła ma Ci służyć do ścinania drzew, długość jej prowadnicy powinna wynosić przynajmniej 40 centymetrów. Podobnie będzie przy przecinaniu dłuższych kawałków drewna. Jeśli jednak pracujesz głównie z niewielkimi polanami, nie warto wybierać długiej prowadnicy. Modele z krótszą będą bardziej poręczne.

Dodatkowe funkcjonalności

Komfortowa piła do cięcia drewna powinna mieć też kilka dodatkowych funkcji. Przyda się system ułatwiający rozruch, a także hamulec bezpieczeństwa. Wygodę pracy znacznie zwiększy system antywibracyjny. Praktyczny jest też system automatycznego smarowania łańcucha, który oszczędzi Ci “brudnej” roboty.

Piła do cięcia drewna do konkretnych zadań

Jaka piła spalinowa do cięcia drewna na opał?

Spalinowa piła do cięcia drewna na opał powinna mieć moc około 3 KM i długość prowadnicy w granicach 30-40 centymetrów. Jeśli masz do obróbki większe klocki drewna, postaw na moc 4 KM. Przydatnym rozwiązaniem są także tytanowe zęby. Dzięki nim piła jest bardziej wydajna.

Jaka piła do pracy w lesie?

Do pracy w lesie najlepiej wybrać piłę o prowadnicy co najmniej 50 centymetrów. Przy dużych drzewach warto postawić nawet na długość 70-80 centymetrów. Moc silnika powinna wynosić przynajmniej 5 KM. Przy wyborze piły łańcuchowej do pracy w lesie sprawdź też jej wagę – przy tak mocnym silniku może być spora, co nie będzie pomagać w pracy.

Podsumowanie: czym powinna się wyróżniać dobra piła do cięcia drewna?

Dobra piła do cięcia drewna powinna posiadać spalinowy silnik. Do przydomowych prac wystarczy moc 2-3,5 KM, do wycinki będzie potrzebna większa. Optymalna długość prowadnicy to zwykle nie więcej niż 40 centymetrów. Przydatne funkcjonalności piły do drewna to system wspomagający rozruch czy hamulec bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *