Porady wnętrzarskie

Jak dobrać zasłony do koloru ścian? Praktyczny poradnik

Jak dobrać zasłony do koloru ścian? Poradnik

Wiele osób zastanawia się, jak dobrać zasłony do koloru ścian. Wydaje się, że jest to dość trudne. W praktyce najczęściej bywa jednak odwrotnie. Samo znalezienie idealnego odcienia jest niezwykle proste. Wystarczy tylko znać podstawowe zasady oraz metody i tak naprawdę gotowe. Chcesz więc, abym Ci je zdradziła? W takim razie zapraszam do lektury!

Jak dobrać zasłony do koloru ścian? Dwie podstawowe drogi

Zanim zaczniesz dobierać kolor zasłon do barwy znajdującej się na ścianach, musisz obrać jedną z dwóch dróg. Będzie to dla Ciebie pewnego rodzaju punkt wyjścia. Bez niego ani rusz. Musisz bowiem już na samym początku określić, na jakim efekcie tak naprawdę Ci zależy. Później pójdzie już z górki. Jakie masz więc dwie podstawowe możliwości?

Postawienie na odcienie subtelnie podkreślające kolor ścian

W pierwszej kolejności możesz zdecydować się oczywiście na to, aby wybrać zasłony, które będą subtelnie podkreślać wygląd ścian. Mowa więc tutaj głównie o stonowanych odcieniach, najczęściej dość podobnych do tych, które znajdują się we wnętrzu. Dzięki temu zyskasz bardzo subtelną i delikatną aranżację. Zagości w niej z pewnością ogrom luksusu oraz elegancji. Całość będzie też niezwykle harmonijna oraz wyrafinowana. 

Najlepiej w takiej sytuacji korzystać głównie z kolorów mających ze sobą coś wspólnego. Co na przykład? Chociażby to, że powstają po zmieszaniu podobnych odcieni. Z tego powodu np. do szarych ścian cudownie będą pasować zasłony w kolorze białym lub czarnym. W końcu szarość powstaje właśnie z tych dwóch barw. Przez to poniekąd uważa się je za pewnego rodzaju rodzinę. 

Stawiając na subtelne podkreślenie ścian tekstyliami, możesz także zdecydować się na inny odcień koloru bazowego. W takiej sytuacji do jasnych ścian dobierasz ciemniejszy odcień tej samej barwy. W przypadku wspomnianej już szarości, do gołębiej lub popielatej farby świetnie będzie pasować antracyt czy grafit i odwrotnie. Widzisz, jakie to proste?

Jak dobrać zasłony do koloru ścian? Postaw na inny odcień tej samej barwy
Jeśli zależy Ci na spójnym i estetycznym wnętrzu, warto zdecydować się na zasłony w innym odcieniu barwy znajdującej się na ścianach. Źródło zdjęcia: Elements Envato.

Wybór zasłon w kontrastowym odcieniu

Druga droga to z kolei świetne rozwiązanie dla osób, które chcą wprowadzić do wnętrza nutkę oryginalności, a także sprawić, by cała aranżacja zdecydowanie się wyróżniała. Zyskasz tym samym bardzo nowoczesny wystrój, pełen radości oraz niepowtarzalnego charakteru. 

Zasłony staną się także poniekąd jedną z najważniejszych dekoracji całego pomieszczenia. Będzie można uznać je za punkt wyróżniający czy nawet charakterystyczny. Mowa oczywiście o postawieniu na wyraźne kontrasty. 

Obierając taką ścieżkę, warto mieć pod ręką tzw. koło barw. Jest to coś w rodzaju wzornika, na którym znajdują się poszczególne odcienie – jeden obok drugiego. Za kontrastujące rozwiązania uważane są kolory, które znajdują się po przeciwnej stronie na kole. Aby wiedzieć, o co dokładnie chodzi, zerknij, proszę na obrazek znajdujący się poniżej. 

koło barw - schemat pokazujący kolory dopełniające i kontrastujące
Koło barw to schemat, który pokazuje, które odcienie się uzupełniają, a które ze sobą kontrastują. Źródło zdjęcia: Elements Envato.

Jak widzisz, znajduje się na nim chociażby kolor niebieski. Wierzchołkiem styka się on z pomarańczą, która jest właśnie dla niego kontrastem. Jeśli więc masz w swoim mieszkaniu granatowe ściany, dobrze będą prezentować się na nich właśnie pomarańczowe zasłony. 

Oczywiście liczy się w tym przypadku także intensywność danych odcieni. Do wyraźniejszych kolorów ścian, konieczne będzie dobranie równie wyraźnych tekstyliów. Wtedy cudownie sprawdzą się chociażby zasłony zaciemniające, które znajdziesz na https://www.karo.waw.pl/category/zaslony-zaciemniajace. Są bowiem grube, przez co materiał pięknie uwydatnia ich barwę. 

A co w przypadku np. wspomnianej już szarości, której nie ma na kole barw? Wtedy należy kierować się tym, jaki przybiera ona odcień. Ta może być bowiem zarówno ciepła (z nutą żółci czy beżu), jak i zimna (z nutą zieleni lub niebieskiego). Określ, czy jest w niej któraś z tych domieszek, a następnie ponownie posłuż się kołem barw i gotowe! Stawiaj oczywiście na kolory znajdujące się po przeciwległej stronie. 

Dodatkowe aspekty, na które warto zwracać uwagę, dobierając zasłony do ścian

Wiesz już, jak dobierać zasłony do koloru ścian, w zależności od tego, na jakim efekcie Ci zależy. Musisz jednak cały czas pamiętać, że są to poniekąd jedynie pewne ramy czy wskazówki. Takimi zasadami każdy powinien w teorii się kierować, aby uzyskać najlepsze możliwe połączenia. Pamiętaj jednak, że nic nie jest zero jedynkowe. Są bowiem pewne wyjątki, o których nie można zapomnieć. Jakie? Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Po pierwsze: akcenty kolorystyczne we wnętrzu

W pierwszej kolejności oczywiście zerknij, czy we wnętrzu nie pojawiają się już przypadkiem jakieś kolory. Zasłon nie dobiera się bowiem przecież wyłącznie do samych ścian. Ważne są także pozostałe elementy aranżacji. Zobacz więc, czy jakaś barwa dominuje w wystroju i jeśli tak, to właśnie jej użyj. 

Nie ma bowiem sensu wprowadzać kolejnych akcentów. Wtedy musisz bowiem brać pod uwagę zarówno dopasowanie zasłon do ścian, jak i właśnie do tych dekoracji. Przy okazji trzeba jeszcze pilnować, aby we wnętrzu nie znajdowały się więcej niż trzy odcienie dominujące. Zobacz więc najpierw, co dokładnie jest już w pomieszczeniu i dopiero wtedy zacznij działać. 

dobór zasłon do koloru dodatków znajdujących się we wnętrzu
Jeśli we wnętrzu pojawiają się już barwne dodatki, których nie chcesz zmieniać, postaraj się do nich dopasować zasłony. Ściany mogą zejść wtedy na drugi plan. Źródło zdjęcia: Elements Envato.

Po drugie: własne preferencje

Zawsze bierz także pod uwagę swoje preferencje. To w końcu Ty masz się czuć dobrze w swoim wnętrzu, które nie musi wyglądać jak z katalogu. Jeśli masz granatowe ściany, jednak nie lubisz np. kontrastującego z tym odcieniem pomarańczu, nie kupuj takich zasłon na siłę. Znajdź inne ciekawe rozwiązanie, które będzie zgodne z Twoim poczuciem estetyki. To klucz do sukcesu, o którym niestety większości zdarza się zapomnieć.

Po trzecie: wpływ kolorów na prezentację wnętrza

Dobierając zasłony do koloru ścian, musisz także brać pod uwagę wpływ danych grup barw na prezentację całego wnętrza. Jest to szczególnie ważne przy tych mniejszych pomieszczeniach. Uważa się bowiem, że ciepłe odcienie optycznie zmniejszają przestrzeń, a chłodne ją powiększają. 

Podobnie będzie z jasnymi i ciemnymi kolorami. Te pierwsze są w stanie ożywić i powiększyć wnętrze, drugie z kolei nieco je przytłoczyć i zmniejszyć. Zawsze o tym pamiętaj, aby nie wyrządzić swojemu mieszkaniu w ten sposób krzywdy. 

Po czwarte: styl wnętrza

Kluczowy w doborze koloru zasłon do wnętrza bywa także styl, który w nim dominuje. Jeśli jest to chociażby boho, wiadomo, że poniekąd będą w nim dominowały wszelkie kolory ziemi. To one go definiują, dlatego należy na nich bazować, aby utrzymać dany nurt w aranżacji. Zastanów się więc, jaki styl chcesz obrać i jakie odcienie są w nim tymi wyróżniającymi. 

Wybierając zasłony, zastanów się więc najpierw, czy zależy Ci na eleganckiej aranżacji, czy też takiej “z pazurem”. Następnie pamiętaj jeszcze, że kluczowe bywa to, co już znajduje się w danym wnętrzu, co Ty lubisz, a czego nie, jak poszczególne odcienie wpływają na cały wystrój, a jakże, jaki styl dominuje w pomieszczeniu. Wtedy wybór będzie o wiele łatwiejszy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *