Bez kategorii

Montaż paneli ogrodzeniowych – instrukcja krok po kroku 

Panele ogrodzeniowe montaż

Panele ogrodzeniowe to tania i stosunkowo prosta w montażu alternatywa dla płotów. Są wykonane z solidnego i wytrzymałego materiału, dlatego wiele osób wybiera je na zabezpieczenie swojej posesji. Jednak, aby cieszyć się pięknym wyglądem, trzeba najpierw je zamontować. 

W tym artykule przedstawię Ci krok po kroku, jak montować panele ogrodzeniowe. Zobacz, jaki sprzęt będzie potrzebny oraz jak przygotować dokładnie podłoże pod budowę. 

Od czego zacząć montaż paneli ogrodzeniowych? 

Zaczynamy od przygotowania odpowiednich narzędzi, dzięki którym będziesz mógł wygodnie wykonać wszystkie czynności, które przybliżą Cię do postawienia ogrodzenia. 

Powinieneś wyposażyć się w: 

  • poziomice, 
  • metrówkę,
  • łopatę/ wiertnicę glebową, 
  • wkrętarkę, 
  • ewentualnie betoniarkę 

Najważniejsze jednak będzie wybór wytrzymałych i dobrze wykonanych paneli ogrodzeniowych, które przetrwają nawet najgorsze warunki pogodowe. Dopasuj także wysokość, grubość drutu i rozmiar oczek paneli. Jeśli jeszcze ich nie wybrałeś, możesz znaleźć je m.in. na https://www.siatkopol-sklep.pl/category/panele-ogrodzeniowe – dostępne są różne wymiary. Do paneli dobierz także słupki ogrodzeniowe, do których przymocujesz ogrodzenie. 

Jak montować panele ogrodzeniowe krok po kroku 

1. Wyznacz linie przyszłego ogrodzenia i wyrównaj teren

Zacznij od przygotowania gruntu pod budowę ogrodzenia. Najpierw dokładnie wymierz i wyznacz linię paneli. Dzięki temu zobaczysz wizualnie, jak będzie wyglądać. Możesz dookoła posesji zaznaczyć linię cienkim sznurkiem. Co więcej, wyznacz, gdzie będą stały słupki. Znając długość jednego panelu ogrodzeniowego, będzie to proste. 

Następny punkt to oczyszczenie gruntu z kamieni, gałęzi i innych śmieci, aby nie przeszkadzały podczas montowania zabezpieczenia działki. Możesz dodatkowo użyć grabi i dokładnie “przeczesać” ziemię w poszukiwaniu elementów, który mogłyby przeszkodzić w instalowaniu panelu. 

Montaż paneli ogrodzeniowych bez podmurówki 

2. Wykopanie dołków pod słupki i ich montaż

Dołki powinny mieć około 80-120 cm głębokości, aby całe ogrodzenie było stabilne i bezpieczne. Użyj łopaty lub wiertnicy glebowej, aby ułatwić sobie pracę. Odległość słupków zależy od tego, jak długie panele wybrałeś. 

Następnie wstaw słupek w środek wykopanego dołka i wypoziomuj za pomocą poziomicy. Proste ustawienie słupków jest niezwykle istotne, ponieważ dzięki temu całe ogrodzenie będzie stabilne i wytrzymałe. Nie będzie stanowić zagrożenia i nie przewróci się np. podczas naprawdę silnych podmuchów powietrza. Następnie zalej słupki betonem, wygładź powierzchnię, aby wyglądało bardziej estetycznie i poczekaj, aż wyschnie. 

3. Montaż paneli ogrodzeniowych do słupków 

To nasz ostatni punkt. Jeszcze chwila i wszystko będzie gotowe. Panel ogrodzeniowy przypinamy do słupków i montujemy je dokładnie za pomocą łączników, obejm lub specjalnych klipsów. 

Panele ogrodzeniowe – montaż z podmurówką 

Jednym ze sposobów wykonania podmurówki jest wykonanie jej z elementów prefabrykowanych. Przygotowane murki należy połączyć z łącznikami i włożyć słupki ogrodzeniowe, a następnie zalać je betonem. Pozostaje tylko nałożenie ogrodzenia i gotowe. 

Podmurówkę możesz wykonać także za pomocą wylewki betonowej. Łączniki należy połączyć słupki z wcześniej przygotowanymi murkami. Ostatni punkt to połączenie przęseł panelowych ze słupkami. 

Czy taki montaż można wykonać samodzielnie?

Tak, możesz wykonać takie prace sam. Jednak należy mieć chociaż trochę wiedzy i doświadczenia budowlanego. Dzięki temu będziesz mógł precyzyjnie zamontować panele ogrodzeniowe i cieszyć się pięknym zabezpieczeniem posesji. 

Jakie panele i słupki wybrać?

Jeśli zależy Ci na trwałych panelach ogrodowych, to wybierz te o średnicy drutu, która nie jest mniejsza niż 4,5-5 mm. Jeśli chodzi o słupki, to najlepsze będą metalowe. Ich długość zależy od wysokości ogrodzenia, głębokości wykopanego dołka i wysokości podmurówki. Trwałe słupki, jak i panele znajdziesz na https://www.siatkopol-sklep.pl/. Dodatkowo możesz zaopatrzyć się w akcesoria ogrodzeniowe, a jeśli planujesz podmurówkę, to w elementy betonowe i łącznikowe. 

Mam nadzieję, że ten artykuł pokazał Ci jak montować ogrodzenia panelowe. Teraz już masz potrzebną wiedzę, która pozwoli Ci wykonać takie prace samodzielnie. Zaopatrz się w odpowiedni sprzęt, panele ogrodzeniowe, słupki i akcesoria. Zabezpiecz swoją działkę przed intruzami i czuj się bezpieczniej. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *