Inspiracje i treendy

Jaka najlepsza siekiera do rozłupywania? Sprawdź, którą wybrać

siekiera do rozłupywania drewna

Drewno pozostaje często wykorzystywanym materiałem opałowym w instalacjach centralnego ogrzewania. Do tego używa się go do palenia w kominkach, na które w swoich domach decyduje się sporo osób. W takich sytuacjach trzeba przygotować drewno na opał i porąbać je na odpowiednio małe kawałki. Konieczny będzie do tego mocny sprzęt, czyli siekiera. Jaka najlepsza siekiera do rozłupywania drewna? Podpowiadamy!

Jaki rodzaj siekiery wybrać do rozłupywania drewna?

Wbrew pozorom, w sklepach znajdziesz kilka rodzajów siekier. Różnią się między sobą kształtem ostrza, wielkością obucha czy długością trzonka.

Do rozłupywania niewielkich kawałków drewna – na przykład do przygotowania opału do kominka – nadają się siekiery ciesielskie. To najlżejsze siekiery z prostym ostrzem. Można nimi pracować bardzo precyzyjnie i odcinać nawet niewielkie fragmenty drewnianych polan.

Rodzajem siekiery, który można wykorzystać do rąbania drewna, jest także siekiera uniwersalna. To nieco cięższe narzędzia, które, zgodnie z nazwą, przydadzą się do wielu prac na podwórku. Przy odpowiedniej technice uderzenia rozłupiesz nim nawet spore drewniane klocki.

Najlepsza siekiera do rozłupywania drewna to jednak siekiera rozłupująca. To najcięższa z siekier dostępnych na rynku. Wpływa na to nie tylko szeroki obuch narzędzia, ale także długi trzonek. Dzięki niemu przy uderzeniu można uzyskać dużą prędkość kątową, co pomaga w rozbijaniu dużych kawałków drewna. Dzięki temu nie trzeba wcale uderzać nią z wielką siłą.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze siekiery do rozłupywania?

Mimo wszystko wybór siekier rozłupujących jest bardzo szeroki. Dlatego przed zakupem weź pod uwagę kilka ich cech. Waga siekiery do rąbania drewna powinna kształtować się co najmniej w okolicach dwóch kilogramów. Tylko wtedy uderzenie w drewno będzie efektywne, w przeciwnym razie do rozłupania drewna trzeba będzie zdecydowanie większej liczby uderzeń.

Ważne jest także odpowiednie profilowanie głowicy siekiery oraz materiał, z jakiego została wykonana. Najlepiej, by zapewniał odpowiedni poślizg po uderzeniu. Dobrym rozwiązaniem są siekiery do rozłupywania z głowicą ze stali węglowej. Wyróżniają się również wysoką trwałością, dzięki czemu będą długo Ci służyć.

Jaka najlepsza siekiera do rozłupywania drewna? Ostra! Bez odpowiedniego naostrzenia nawet przecięcie niezbyt twardego drewna stanie się nie lada wyzwaniem. Pamiętaj, by w czasie dłuższej pracy zrobić chociaż jedną przerwę na ostrzenie. Sam sobie za to podziękujesz!

Jak dobrać rozmiar siekiery?

W skutecznej i przyjemnej pracy pomoże również odpowiedni dobór długości trzonka. Jak już wspomnieliśmy, przy tym typie siekier jest on dość długi. Rozmiar siekiery dobiera się do długości swojego ramienia. Kiedy chwycisz siekierę tuż poniżej głowicy i ustawisz równolegle do ręki, jej trzonek powinien kończyć się kilka centymetrów przed Twoim barkiem.

“Test ręki” pomoże też zdecydować o ostatecznej wadze siekiery. Po uchwyceniu jej za końcówkę trzonka powinieneś być w stanie unieść ją wyłącznie siłą nadgarstka.

Podsumowanie: jaka najlepsza siekiera do rozłupywania?

Najlepsza siekiera do rozłupywania drewna to siekiera rozłupująca. Wyróżnia się sporą wagą i długim trzonkiem. Przy zakupie warto też zwrócić uwagę na kształt jej głowicy i materiał, z jakiego została wykonana. Pamiętaj, że zawsze powinna być ostra. Do rąbania mniejszych kawałków drewna możesz też wykorzystać siekiery ciesielskie lub uniwersalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *