Inspiracje i treendy

Jak ogrodzić działkę? Najprostsze sposoby

jak ogrodzić działkę siatką? można to zrobić prosto i tanio

Ogrodzona działka jest miejscem bezpieczniejszym, mniej narażonym na kradzieże, ale także zachowującym większą prywatność. Warto pomyśleć o ogrodzeniu działki z domem, ale także pustych działek budowlanych czy rekreacyjnych. To prostsze niż myślisz. Przedstawiamy trzy sprawdzone sposoby – dowiedz się, jak ogrodzić działkę szybko i niewielkim kosztem.

Jak ogrodzić działkę? 3 proste sposoby

Ogrodzenie działki nie musi być wielką inwestycją. Wszystko zależy oczywiście od jej powierzchni, ale najprostsze płoty nie wymagają nawet opłacania ekip montażowych. Możesz bowiem z powodzeniem wykonać je samodzielnie. 

Siatka leśna

Jak ogrodzić działkę najmniejszym kosztem? Zdecyduj się na siatkę leśną. Montaż takiego ogrodzenia nie wymaga nawet betonowania słupków. Możesz bowiem rozciągnąć ją na słupkach drewnianych. Wystarczy wkopać je w ziemię, najlepiej na 70-80 centymetrów – zwłaszcza w przypadku słupków początkowych i narożnych. Te ostatnie najlepiej wzmocnić zastrzałami, czyli mniejszymi słupkami ustawionymi do nich pod kątem ostrym.

Między słupkami mogą być nawet trzy metry przerwy. Samo rozwijanie siatki leśnej także będzie proste. Trzeba przybić ją do słupka skoblami, czyli specjalnymi zakrzywionymi gwoździami. Przy montażu należy pamiętać o odpowiednim naprężeniu siatki, ale i o tym, by nie blokować jej na słupkach pośrednich. Do niej przytwierdzisz siatkę dopiero po zakończeniu jej rozciągania.

Rolka 50 metrów bieżących siatki leśnej o wysokości 150 cm kosztuje około 150 złotych.

Siatka ogrodzeniowa

Nieco droższym, ale też bardziej stabilnym rozwiązaniem będzie montaż klasycznej siatki ogrodzeniowej. Do wyboru masz dwa warianty – siatkę ocynkowaną oraz powlekaną PCV.

Do jej rozłożenia potrzebne będą już słupki metalowe – ewentualnie betonowe – i podstawowe akcesoria ogrodzeniowe. Słupki trzeba wbetonować w ziemię, najlepiej co 2,5 metra. Najlepiej na głębokość strefy przemarzania gruntu. Jej wartość różni się w zależności od regionu kraju i wynosi od 80 cm na zachodzie do 140 cm na północnym wschodzie.

Montaż siatki można rozpocząć po trzech dniach od betonowania. Rozpoczyna się od słupka początkowego, do którego wkręca się napinacze do drutu – zwykle w postaci śrub oczkowych. To samo trzeba zrobić na słupkach narożnych i na końcowym. Do napinaczy przytwierdza się drut naciągowy, przy słupkach narożnych przekładany przez przelotki. Przy niższych ogrodzeniach potrzeba dwóch, przy wyższych trzech takich drutów,

To jeszcze nie wszystkie akcesoria. Przy rozpoczęciu naciągania siatki należy przyłożyć ją do śrub oczkowych, a przez te śruby – i siatkę! – przełożyć pręt naciągowy. Następnie rozwiń siatkę, odpowiednio ją naciągając. W narożnikach znów “złap” ją prętem. Do słupków pośrednich i drutów naciągowych przymocuj siatkę cienkimi drucikami wiązałkowymi.

Rolka 10 metrów bieżących ocynkowanej siatki z drutu 2,5 mm o wysokości 150 cm kosztuje około 160 złotych.

Panele ogrodzeniowe

Trzecim pomysłem na to, jak ogrodzić działkę szybko i dość tanio, jest montaż paneli ogrodzeniowych z drutu. Trzeba dobrze zaplanować ogrodzenie i precyzyjnie wyznaczyć miejsca na słupki w odstępach nieco większych niż szerokość paneli. Słupki betonuje się w ziemi na zasadach opisanych powyżej.

Tym razem dodatkiem do słupków będą obejmy: startowe, narożne i pośrednie, którymi będziesz łączyć ze sobą panele przy odpowiednich słupkach. Przykręca się nimi przęsła przy pomocy śrub z podkładkami i nakrętkami zrywalnymi. Obejmy będą wystawać kilka centymetrów ze słupka, stąd wspomniana dodatkowa przestrzeń. Ogrodzenie panelowe będzie droższe od płotu z siatki, ale też zdecydowanie stabilniejsze.

Panel ogrodzeniowy ocynkowany z drutu 5 mm o wysokości 153 cm i szerokości 250 cm kosztuje około 130 zł.

Podsumowanie. Jak ogrodzić działkę w szybki i prosty sposób?

Jeśli zastanawiasz się, jak ogrodzić działkę bez wielkich nakładów, postaw na siatkę leśną, siatkę ogrodzeniową bądź panele z drutu. Każdy z tych materiałów umożliwi Ci też postawienie płotu bez potrzeby wzywania fachowców – mocowanie siatki i paneli nie nastręczy trudności nawet początkującemu majsterkowiczowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *