Porady wnętrzarskie

Jaka narzuta na łóżko 160×200? Praktyczny poradnik

Jaka narzuta na łóżko 160x200 sprawdzi się najlepiej? Poradnik

Zastanawiasz się, jaka narzuta na łóżko 160×200 będzie najlepsza? Nie jesteś w tym sama! Wybór odpowiedniego dodatku do sypialni może być zadaniem równie skomplikowanym, co wybór właściwego materaca czy poduszki. Jeśli więc masz wątpliwości, koniecznie sprawdź poniższy artykuł. 

Pokażę w nim, jakie rozmiary sprawdzą się idealnie na łóżko w rozmiarze 160×200. Podpowiem także, jak dobrać wymiary w zależności od efektu, jaki chcesz zyskać w swojej sypialni. Gotowa? Zaczynajmy!

Jaka narzuta na łóżko 160×200? To zależy, co chcesz w ten sposób zyskać!

Jak już na samym wstępie zaznaczyłam, to, jaka narzuta na łóżko 160×200 sprawdzi się u Ciebie idealnie, zależy od efektu, jaki chcesz zyskać. Nie ma bowiem jednego odpowiedniego uniwersalnego rozmiaru na akurat taki czy innym materac. Za każdym razem możesz więc osiągnąć nieco inny rezultat. Jaki? 

Niewielka narzuta – idealna jako uzupełnienie całej aranżacji łóżka

Najpierw zacznę od niewielkich narzut na łóżko. Mowa tutaj oczywiście o modelach mniejszych niż materac. W przypadku posłania 160×200 będą to więc chociażby propozycje 130×170. Jak się już zapewne domyślasz, taką kapą nie będziesz w stanie całkowicie przykryć znajdującej się na łóżku pościeli. Nie oznacza to jednak, że rozmiar ten będzie całkowicie bezużyteczny. Możesz przecież na jego bazie stworzyć niebywale nowoczesny, lekki i świeży wystrój. W jaki sposób?

Wystarczy, że najpierw przykryjesz całe łóżko kocem lub narzutą w adekwatnym rozmiarze – tak, aby materiał zakrywał każdy z boków. Najlepiej, aby taka dekoracja cechowała się dość neutralnym kolorem, np. białym czy czarnym. Następnie na bazę możesz w dowolny sposób zarzucić mniejszą kapę i gotowe! 

Masz przy tym nieograniczone możliwości. Ten model może ciekawie zwisać z jednej strony czy układać się po skosie przez środek łóżka. Będzie świetnym uzupełnieniem wystroju, jednak pamiętaj, że sprawdzi się tylko i wyłącznie w duecie. Solo niestety będzie zdecydowanie za mały na łóżko 160×200.  

Narzuta w takim samym rozmiarze – dla lekkości we wnętrzu

Teraz nadszedł czas na drugą opcję. Na łóżko 160×200 może oczywiście sprawdzić się narzuta w takim samym rozmiarze. Jest to dość częsty wybór. Stawiając jednak na takie wymiary, musisz pamiętać o jednej bardzo ważnej kwestii – nie do końca będzie to praktyczne rozwiązanie. 

Aby bowiem kapa należycie pełniła swoją funkcję, powinna zachodzić na boki materaca i skutecznie je zakrywać, a także chronić przed zabrudzeniami. Tutaj takiego efektu nie uzyskasz. Boki tekstyliów będą bowiem kończyć się idealnie na granicy Twojego łóżka. Mimo to, takie modele dość często goszczą w sypialniach. 

Zyskujesz wtedy okrycie, które będzie głównie pełnić funkcję dekoracyjną. Świetnie sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy po nocy chowasz swoją pościel lub dość często ją zmieniasz. Aranżacja powinna przy tym wyglądać dość lekko. Musisz jednak dokładnie zastanowić się, czy to właśnie na tym zależy Ci najbardziej. 

Narzuta nieco większa niż łóżko – praktyczne i eleganckie rozwiązanie

Jaka narzuta na łóżko 160×200 sprawdzi się więc idealnie, jeśli zależy Ci zarówno na ciekawym wyglądzie wnętrza, jak i względach praktycznych? W takiej sytuacji pamiętaj, że w teorii idealna kapa to taka, która jest po 20 cm większa z każdej strony niż materac – nie licząc jedynie boku znajdującego się przy zagłówku. Wartość tę dodajesz więc do dolnej krawędzi i dwóch bocznych. 

Po szybkich obliczeniach wychodzi więc, że najlepiej sprawdzą się narzuty na łóżko 200×220. Stawiając na taki rozmiar, masz pewność, że kapa będzie w pełni zakrywać każdy z boków materaca. Uchronisz więc przed kurzem i zabrudzeniami zarówno posłanie, jak i znajdującą się na nim pościel. Do tego nadmiar materiału będzie się niebywale pięknie układać, dbając o elegancki wydźwięk aranżacji Twojej sypialni. W większości przypadków rozmiar 200×220 będzie więc zdecydowanie najlepszą opcją. 

A dlaczego do narzuty dodaje się najczęściej akurat po 20 cm? Odpowiedź jest prosta – najczęściej materace mają właśnie taką wysokość. Tym samym masz pewność, że kapa zakryje zarówno jego boki, jak i kilka centymetrów ramy łóżka, w którą się po części chowa. 

Narzuta zdecydowanie większa od materaca – dla królewskich aranżacji 

Czy to koniec możliwości, jeśli chodzi o wybór narzuty na łóżko o wymiarach 160×200? Zdecydowanie nie! Zawsze możesz zdecydować się na jeszcze większe modele, a więc np. te w rozmiarze 220×240, które czekają na Ciebie na https://sklep.kz.com.pl/category/narzuty-narzuty-220×240. To już jedne z największych kap dostępnych na polskim rynku. 

Jak się zapewne domyślasz, są to propozycje już naprawdę obszerne, ale jest to ich niewątpliwy atut. Dzięki nim zyskasz bardzo okazałą i wręcz królewską aranżację. W sypialni zagości niebywale elegancki klimat i cudowna przytulna atmosfera. Boki będą pięknie się układać, tworząc na łóżku okazałe kaskady. 

Jeśli więc marzysz o właśnie takim efekcie w swoim wnętrzu, nie ma się nad czym zastanawiać! 

O czym warto więc pamiętać, wybierając narzuty na łóżko 160×200?

Podsumujmy więc, jaki rozmiar narzuty na łóżko 160×200 będzie najlepszym wyborem. W pierwszej kolejności polecam Ci przede wszystkim wymiary 200×220 cm. Wtedy masz pewność, że kapa będzie zarówno pięknie się prezentować, jak i skutecznie chronić pościel przed kurzem i zabrudzeniami. 

Jeśli zależy Ci na niebywale eleganckiej aranżacji, spokojnie możesz postawić na jeszcze większe modele, a więc te 220×240. Gdy z kolei marzysz o czymś lżejszym i nowocześniejszym, postaw na jednolity koc lub kapę 200×220, a następnie zarzuć na materac drugi rodzaj tekstyliów, tym razem mniejszy – np. 130×170. 

Narzuty w takim samym rozmiarze jak łóżko (mimo swojej dość dużej popularności) nie będą zbyt praktyczne. Możesz z ich pomocą stworzyć ciekawą aranżację, jednak o względach funkcjonalnych raczej nie ma mowy.

Zapamiętaj więc, że zawsze zaleca się wybrać narzutę po 20 cm większą z trzech stron niż rozmiary materaca. Wtedy masz pewność, że będzie i elegancka, i praktyczna. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *