Porady wnętrzarskie

Parkiet lakierowany czy olejowany – którą powłokę wybrać?

parkiet lakierowany czy olejowany - jaki wybrać?

Parkiet lakierowany czy olejowany – jedna z najważniejszych decyzji do podjęcia przez posiadacza drewnianej podłogi. Dopasowanie warstwy wierzchniej wpływa na ostateczny wygląd parkietu, utrzymywanie go w czystości oraz przyszłą konserwację. Co więc jest lepsze – olejowanie czy lakierowanie parkietu? Jak to zwykle bywa w świecie drewna, nie ma jedynej słusznej odpowiedzi. Przedstawiamy wady i zalety obu rozwiązań.

Parkiet lakierowany czy olejowany? Estetyka

Lakierowany parkiet kojarzy się z efektem połysku – i za to też się go ceni. Na rynku nie brakuje jednak preparatów matowych i półmatowych, dających bardziej naturalne wrażenie. Również szeroki wybór kolorów lakieru pozwala wprowadzić na swój parkiet nieco estetycznego zamieszania. Podsumowując – to, jak będzie wyglądał lakierowany parkiet, zależy od wybranego przez Ciebie produktu.

Weź pod uwagę, że lakierowane podłogi są dość śliskie. Klepki pokrywa bowiem cienka warstwa plastiku.

Z kolei lej wsiąkający w drewno wyraźnie eksponuje usłojenie, nadając podłodze eleganckiego, nieco surowego wyglądu. Podłoga pozostaje matowa, jakby nie było na niej żadnego zabezpieczenia. Z tego względu chętnie wybierają ja osoby, którym zależy na jak największym zbliżeniu z naturą w swoim domu. Olej może być całkowicie bezbarwny, jedynie podkreślać własną barwę drewna, lub subtelnie zmienić odcień – tak jak w przypadku lakieru, ostateczny efekt zależy od wyboru produktu.

Jako że preparat wnika w strukturę parkietu, nie pozostawiając zewnętrznej warstwy, na takich klepkach nie będziesz się ślizgał.

Jeżeli nie jesteś pewny, jaki lakier lub olej będzie odpowiedni dla Twojego pomieszczenia, zwróć się do specjalistów. Parkiety Pętlak to firma o 25-letnim doświadczeniu z parkietami – sprawdź staranny wybór środków pielęgnacyjnych do drewna: https://parkietypetlak.pl/ skomponowany przez tych, którzy doskonale się na nich znają.

Parkiet – olejowanie czy lakierowanie? Czystość na co dzień

Lakierowany parkiet łatwo utrzymać w czystości. Warstwa wierzchnia na deskach odgradza zabrudzeń. Wystarczy przejechać odkurzaczem i odświeżyć wilgotnym mopem, a podłoże będzie lśniło jak nowe. Zabrudzenia, nawet te trudne, nie wnikają w drewno. Z tego względu, lakier warto położyć w pokoju, gdzie istnieje zwiększone ryzyko poplamienia – na przykład w jadalni.

Lakier możesz nałożyć na parkiet samodzielnie – sprawdź poradnik na temat lakierowania krok po kroku, dostępny na blogu Parkiety Pętlak: https://parkietypetlak.pl/blog/lakierowanie-parkietu-krok-po-kroku. Podążając za wskazówkami, perfekcyjnie zabezpieczysz swoją podłogę na długo. 

Olej nie odgradza powierzchni parkietu od zabrudzeń. Plamy mogą wniknąć w strukturę drewna do takiego stopnia, że nie da się ich wywabić. W przeciwieństwie jednak do lakieru, podłoga olejowana nie przyciąga kurzu

Parkiet lakierowany czy olejowany – który będzie trwalszy?

Lakier wolno się zużywa, toteż ponowna konserwacja długo nie będzie potrzebna. W zależności od intensywności użytkowania pomieszczenia, spokój możesz mieć nawet przez 10 lat. Jednakże, na lakierze wyraźnie widać zarysowania – szczególnie trudne pod tym względem są lakiery błyszczące. Niestety, w przypadku uszkodzenia parkietu, nie ma też możliwości częściowej renowacji – trzeba odnowić całość.

Na olejowanym parkiecie zarysowania są mało widoczne nawet pod światło. W większości przypadków możliwa jest także częściowa renowacja, bez pokrywania świeżym olejem całości. Parkiet olejowany wymaga jednak częstszego odświeżania – w intensywnie użytkowanych pomieszczeniach dobrze by było odnowić powłoke przynajmniej raz do roku. Mimo iż konserwacja jest łatwa – wymaga tylko odrobiny cierpliwości – stwarza to niech kłopotu.

Ostateczna decyzja

Jak widzisz, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co lepsze – olejowanie czy lakierowanie parkietu. Oba rozwiązania mają istotne zalety, jak i potencjalnie dyskwalifikujące wady.

Lakierowany parkiet to dobry wybór, gdy zależy Ci na łatwym utrzymaniu czystości i spokoju od częstych renowacji. Idealnie, jeżeli nie zwracasz szczególnej uwagi na kurz i ryski. 

Z kolei olej przypadnie do gustu osobom nieznoszącym widoku kurzu i rys na podłodze, gotowym do regularnego odświeżania powierzchni oraz błyskawicznego czyszczenia plamek, zanim wnikną w drewno.

Niezależnie od tego, jak ostatecznie zabezpieczysz parkiet – olejowanie czy lakierowanie – uważnie dobieraj produkt. Wybór powłok jest bardzo duży, a efekty wizualne różnych zabezpieczeń znacznie się od siebie różnią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *