Porady wnętrzarskie

Jak urządzić małą kuchnię? Wskazówki, które pomogą Ci stworzyć wnętrze marzeń 

jak urządzić małą kuchnię - wskazówki

Urządzenie małej kuchni może stanowić wyzwanie, ale odpowiednie planowanie i wykorzystanie przestrzeni mogą przekształcić nawet najmniejszą kuchnię w funkcjonalne i stylowe miejsce. 

W tym artykule przedstawię Ci kilka ciekawych wskazówek, które pokażą Ci, jak urządzić małą kuchnię. Stwórz przestrzeń swoich marzeń nawet na niewielkiej powierzchni. Czytaj dalej! 

Jak urządzić małą kuchnię? Wskazówki 

1. Wybierz jasne kolory do wnętrza 

Kiedy mamy do czynienia z małą kuchnią, odpowiedni dobór kolorów może zdziałać cuda. Jasne kolory są najlepszym rozwiązaniem, ponieważ odbijają więcej światła i sprawiają, że pomieszczenie wydaje się jaśniejsze i bardziej przestronne.

Wybór jasnych kolorów na ściany, szafki i blaty to skuteczny sposób na optyczne powiększenie małej kuchni. Biel, jasne szarości oraz pastelowe odcienie sprawią, że kuchnia będzie wydawać się większa, jaśniejsza i bardziej przestronna. Pamiętaj o odpowiednich wykończeniach, które dodatkowo zwiększą efekt przestronności, i nie bój się eksperymentować z subtelnymi wzorami oraz kontrastowymi dodatkami, które ożywią przestrzeń, nie przytłaczając jej.

2. Meble dopasowane do wymiarów wnętrza i wykorzystanie całej przestrzeni 

Jak urządzić małą kuchnię, jeśli nie możesz znaleźć idealnych mebli? Postaw na te, wykonywane na wymiar. Dzięki temu dopasujesz je do wnętrza. Wykorzystasz całą przestrzeń i nie pozostawisz nieestetycznie wyglądających pustych miejsc. 

Meble na wymiar to rozwiązanie do niewymiarowych i małych kuchni. Nie zawsze znajdziesz je w sklepach meblowych. Wtedy warto wykorzystać alternatywy. Dobierzesz nie tylko rozmiar, ale także kolor oraz wykończenie mebli. Jeśli odpowiada Ci takie rozwiązanie, odwiedź https://indecokrakow.pl/meble-kuchenne-krakow/ i zapoznaj się z dokładnie z ofertą. 

3. Postaw na wielofunkcyjne meble do kuchni 

Wielofunkcyjne meble to doskonałe rozwiązanie, które pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Zachowując przy tym funkcjonalność i komfort użytkowania.

Dobrym rozwiązaniem będą:

  • składane krzesła – możesz je schować do większej szafki, która ułatwi przechowywanie. Innym pomysłem, jest montaż haczyków na ścianie, w mniej widocznym miejscu i powiesić je tam, kiedy nie są potrzebne. 
  • rozkładane i wysuwane blaty – to idealne rozwiązanie w małej kuchni. Mogą one służyć jako dodatkowa powierzchnia robocza podczas gotowania, a po zakończeniu pracy można je łatwo schować, odzyskując przestrzeń. Wysuwany blat może tu posłużyć jako stół. 
  • stół z dodatkowymi funkcjami – możesz przymocować do go ściany i w każdej chwili złożyć. Innym rozwiązaniem jest stół o regulowanej wysokości, który posłuży zarówno jako miejsce do spożywania posiłków, jak i blat. 
  • meble modułowe – pozwalają na elastyczne dostosowanie przestrzeni do aktualnych potrzeb. Moduły można przestawiać, łączyć lub rozdzielać w zależności od sytuacji.

4. Oświetlenie 

Dużą rolę w niewielkim wnętrzu odgrywa także oświetlenie. Oprócz głównego źródła światła – najczęściej na środku pomieszczenia – warto umieścić także dodatkowe elementy, które podświetlą wnętrze. 

Zainstaluj oświetlenie podszafkowe, które oświetli dobrze blat roboczy. Punkty świetlne mogą również dodać ciepła i stworzyć przytulną atmosferę. Możesz także pokusić się o oświetlenie LED, które za pomocą pilota będziesz mógł zmieniać. 

5. Zastosowanie błyszczących powierzchni 

Jak urządzić małą kuchnię, aby wydawała się większa? Zastosuj błyszczącą powierzchnię, która odbija światło i optycznie powiększy Twoją przestrzeń do przygotowywania posiłków. Postaw na błyszczące fronty szafek i blatów. Ciekawie może także sprawdzić się lustro na jednej ze ścian. 

6. Wybierz minimalizm 

W małej kuchni kluczem do efektywnej organizacji jest zasada „mniej znaczy więcej”. Ograniczenie ilości dekoracji i zbędnych przedmiotów na blatach jest kluczowe dla zachowania przestrzeni i funkcjonalności. 

Zamiast zagracać przestrzeń kuchenną nadmiarem przedmiotów, warto skupić się na minimalizmie. Spraw, że kuchnia będzie wyglądać bardziej schludnie, ale także łatwiej będzie utrzymać porządek. Zakup tylko potrzebne urządzenia AGD lub schowaj je do szafek. Im mniej na blacie, tym lepiej. W ten sposób będziesz mieć więcej miejsca na przygotowywanie posiłków. 

To już wszystko w tym artykule. Poznałeś wskazówki na to, jak urządzić małą kuchnię. Teraz wystarczy, że zastosujesz je w swoim projekcie przyszłej kuchni, wybierzesz odpowiednie meble i gotowe. Kuchnia marzeń stworzona! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *